Relacja z wycieczki rowerowej „Jamniczek” w dniach 29.08 – 03.09.2020  

Sekcja Rowerowa Stowarzyszenia UTW „Atena” w Obornikach Śląskich zorganizowała kilkudniową wycieczkę rowerową dla 15 osób w wieku senioralnym, po wybranych drogach i ścieżkach rowerowych, przebiegających przez cztery powiaty województwa dolnośląskiego: trzebnicki, wołowski, lubiński i milicki. Ogółem uczestnicy pokonali ok.220 km.

Wyjazd na wycieczkę nastąpił 29 sierpnia 2020 r. z parkingu przy Przychodni Zdrowia w Obornikach Śląskich, skąd uczestnicy udali się na trasę prowadzącą wzdłuż rzeki Odry do Lubiąża (43 km).  Po krótkim odpoczynku „U Małgosi” zwiedzili odrestaurowane pomieszczenia Klasztoru Cystersów , a następnie zjedli obiad w pobliskiej Karczmie Cysterskiej.

Następnego dnia, po śniadaniu, grupa wyruszyła w kierunku Lasowic k.Ścinawy i pokonała 26 km odcinek. Zakwaterowani zostali w Agroturystyce „U Karola”, gdzie podejmowani byli z iście polską gościnnością. Tam nabierali sił do dalszej podróży.

W poniedziałek 31 sierpnia br. mimo pochmurnego nieba wyruszyli na kolejną, wyznaczoną przez Lidera, 34 km trasę do Ośrodka „Siołki” we wsi Siodłkowice w pow.wołowskim. „Siołki”, to godne polecenia do rodzinnego wypoczynku miejsce z bardzo dużym ogrodem, obsadzonym wieloma krzewami i drzewami, sprowadzonymi przez gospodarzy z różnych krajów oraz pięknymi kwiatami. Na terenie ogrodu znajduje się basen. Wieczorem uczestnicy odpoczywali przy muzyce i śpiewie kilku członków Sekcji Piosenki Biesiadnej „Czerwony Kwiatek”, którzy także wzięli udział w wycieczce.

Następny dzień nie był łaskawy dla rowerzystów, od rana padał dosyć intensywny deszcz, a uczestnicy mieli do pokonania 31 km odcinek trasy, prowadzący do Radziądza. W planie było także zwiedzanie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Żmigrodzie, niestety deszcz pokrzyżował plany.

Przemoczeni, ale nadal w dobrej kondycji, dotarli na nocleg „nad Baryczą” w Radziądzu. Wieczorem tradycyjnie odpoczywali ,spędzając  czas przy muzyce.

Malownicza trasa kolejnego dnia (02.09.br) prowadziła wzdłuż stawów i rzek do Sułowa (pow.milicki). Trasa 22 km  i miejsce ostatniego noclegu.

 

 

Ale jeszcze należało wyprawić się do niedaleko położonej (7 km) Rudy Sułowskiej, gdzie uczestnicy mieli możliwość podziwiania  eksponatów zgromadzonych w Muzeum Wsi, Mini Zoo i pięknie zagospodarowane stawy rybne. Tam też na obiad zjedli pyszną rybę z tamtejszych stawów.

Ostatni etap wycieczki liczył 43 km, a więc po śniadaniu (03.09.br) rowerzyści ruszyli na trasę wiodącą przez Przedkowice do Prusic i dalej do Obornik Śląskich. Było wiele postojów, krótki posiłek w Prusicach i nareszcie nasze piękne Oborniki Śląskie.

Nie obyło się bez przykrych niespodzianek, dwukrotnie w rowerach naszych uczestników trzeba było wymienić przebite dętki w kołach . Ale najważniejsze , iż wszyscy rowerzyści wrócili w zdrowiu i świetnej kondycji, a także zadowoleni, iż w dobie panującej epidemii mogli „wyrwać się” z domu i razem we wspaniałej atmosferze spędzić czas.

Wycieczka częściowo została dofinansowana ze środków budżetu Gminy Oborniki Śląskie – dziękujemy!

Opracował: Zygmunt Morga – Przewodniczący Sekcji Rowerowej

Fotografie: Zygmunt Morga