„Tajny zamek Czocha”

Pan Piotr Kucznir  w dniu 8 czerwca 2017 roku wygłosił wykład dla członków SUTW „Atena”, pt.” Tajny zamek Czocha”.

Wykładowca jest publicystą, regionalistą, propagatorem i miłośnikiem historii Dolnego Śląska i Łużyc Górnych, jest społecznym opiekunem zabytków, przewodnikiem po zamku Czocha oraz autorem książki pt „Tajny zamek Czocha”. Jest wiceprezesem Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha.

Podczas wykładu – jako pasjonat i szperacz – podzielił się z nami historią zamku, opowiedział o swoim uczestnictwie w odkrywaniu tajnych przejść i jego przebudowie, przedstawił znane i zupełnie nowe fakty, pokazał tajemne pomieszczenia, przejścia i podziemne labirynty, opowiedział o dotychczas niewyjaśnionej zagadce tajnej niemieckiej maszyny deszyfrującej o kryptonimie „Ryba Miecz”.

Swój wykład poparł prezentacją filmową, w której pokazał dokumentację potwierdzającą budowę podziemi i ukrytych pomieszczeń, urządzenia chłodzące, unikalny system wachtowy, ukryte dzieła sztuki. Wykład wzbudził zainteresowanie słuchaczy i był okazją do poszerzenia wiedzy o jednym    z najpiękniejszych zamków w Polsce. Można też było zakupić książkę Pana Piotra Kucznira pt. „Tajny zamek Czocha” i uzyskać dedykację autora.

Po wykładzie i bieżących ogłoszeniach przedstawicielka obornickiego Oddziału Alior Banku zaprezentowała opaskę dla seniorów – ratującą życie, wyprodukowaną przez Firmę Sidly z Łodzi oraz zachęcała do jej zakupu.

 

Opracowała: Jadwiga Borowska